Od 5.2.2018 probíhal v naší MŠ EKO projekt k tématu OBLEČENÍ, během kterého si děti ujasnily, z čeho jsou vyrobeny oděvy a obuv, seznámily se s různými materiály, z nichž jsou oděvy vyrobeny, získaly představu, jak je třeba se o ně starat, aby se mohly dlouhodobě využívat, případně na konci doby použitelnosti je využít jiným způsobem, či recyklovat. Téma bylo uvedeno pohádkou O Popelce, při které jsme využili interaktivní televizi ke krátkým ukázkám, aby děti mohly vidět rozdíly mezi oblečením Popelky a princezen.
Vše bylo samozřejmě propojeno hrou a skupinovými činnostmi v centrech aktivit. Děti vytvořily hadrovou panenku, postavily z plastových kostek skříň na šaty, hrály námětové hry Na prodavačky oděvů a látek, Na ševce, Na princezny,….
Děti si měly možnost osahat různé látky, sledovaly vzor a strukturu a vybraly si tu, která se jim líbila. Přemýšlely, co by si z ní nechaly ušít. Společně jsme přemýšleli, co je třeba dělat, aby nám oblečení dlouho vydrželo a sepsali jsme několik bodů pro naše rodiče. Děti se seznámily s výrazy záplata, jehla, náprstek, nit, uzlík a vyzkoušely si šití. Hráli jsme i pohybovou aktivitu JEHLA, NIT, UZLÍK.
Povídali jsme si o tom, že na každou příležitost se nosí jiné oblečení, které je vyrobeno z různých materiálů, a že i v každé zemi se nosí trochu jiné oblečení – procestovali jsme celý svět s pomocí glóbusu a atlasu světa.
Nechyběla Kimova hra a také praktické činnosti – rychlé převlékání a skládání oblečení. Užili jsme si pyžamovou párty, kdy jsme se všichni převlékli do pyžam, své oblečení jsme si pořádně „vyprali“ a pověsili na šňůru. Než nám „vítr osušil vyprané prádlo“, stihli jsme si udělat ranní pyžamovou rozcvičku při hudbě. Byl to takový den trochu naruby a moc se nám líbil 🙂