Úvodní stránka   Ze školek   MŠ Vysočánek   MŠ Vysočánek Tvoříme pro radost

MŠ Vysočánek Tvoříme pro radost

Ahoj, všichni malí i velcí.

Tvoříme po radost

Hlásíme se z “domácí školičky”.

O co dneska půjde?

Budeme zjišťovat význam jednotlivých symbolů a zvyklostí.

Včerejší neděle má název KVĚTNÁ

Název svátku je odvozen od květů, jimiž bývají kostely vyzdobeny. V našich zemích se k tomuto účelu užívá tzv. kočiček, tedy vrbových větviček s částečně rozvitými pupeny.

Rozvité pupeny s plně rozkvetlými květy, na kterých jsou již patrné prašníky se žlutým pylem, bývají někdy označovány jako kocouři.


Na Květnou neděli se světily jívové ratolesti. Věřilo se, že posvěcené kočičky ochrání dům i úrodu od nepohody. Proto je hospodáři dávali na okraj pole a také doma za obrázky. V lidovém prostředí měly i domnělé léčivé účinky, ochránily před chrapotem a vůbec krčními nemocemi.

VÍTÁNÍ JARA

vynášení Morany

Rituál se zpravidla koná na Smrtnou neděli (dva týdny před Velikonocemi),

 ale někdy se také konal na postní neděli Družebnou Květnou.

Podobné rituály pohřbívání či spalování různých figur se provádějí také během masopustu.

 

Jak na výrobu Morany?

materiál

novinový papír ( na zmačkání koule-hlavy), delší a kratší tyčka (kratší na ruce, delší na tělo a nohy), látka (spíše světlá, bílá na tělo), látka (barevná na šátek), provázek (na stažení), výfuky z vajec (na ozdobu na krk)

postup

Vytvarujeme hlavu zmačkáním novinového papíru. Spojíme 2 tyčky provázkem, aby nám vznikl kříž. Ke kříži připevníme hlavu. Hlavu a tělo omotáme světlou látkou a upevníme provázkem. Moraně dáme na hlavu barevný šátek ( vystřižený tvar trojúhelníku), navlečeme výfuky vajec na provázek a pověsíme Moraně na krk. Moranu si můžete ještě libovolně dotvořit, ale jinak je hotová, jako na obrázku.

Smrtky vytvářely dívky a oblékaly ji do ženských šatů nebo ovinuly do hadrů, figura byla také různě zdobena, například stuhami nebo kraslicemi. Z barev se používala především bílá a černá. Poté byla nastrčena na tyč, či prostě vzata do rukou. Jinde byla dělána z tyče obalené slámou.

Smrt je vynášena z vesnice za zpěvu obřadních písní a poté vhozena do vody či do příkopu, pálena nebo zakopávána do země. Poté se všichni rozutekli a věřili, že ten kdo doběhne do vesnice poslední, do roka zemře. Házení do vody naznačuje, že nejspíše nejde o zničení Smrti a Zimy, ale pouze o její poslaní zpět do podsvětí, do kterého je vodní tok branou.

Poslechni  si jednu z písní k doprovodu Morany

 

Pokud nemáš doma materiál na výrobu Morany, můžeš si ji také udělat jako obrázek na čtvrtku papíru. Podívej!

Neseme Mařenu, v oleji smaženú,
hélo, hélo, má milá Mařeno.
Neseme smrť ze vsi, Velikú noc do vsi.
Pěknú, pěknú, pěknú přebělenú.

A naše Morana stojí na školní zahradě a zatím ji nikdo nevynesl. Čeká tam na vás. Takže až se uvidíme, Moranu vyneseme.

Tak to jsme shrnuli Květnou neděli a pojďme na význam slova Modré  pondělí.

  • je symbolem začátku jarního úklidu doma. Lidem bylo zakázáno vykonávat jakoukoliv práci. Modré pondělí si můžeme vysvětlovat jako nepracovní pondělí.


A co kdybyste se dnes, děti,  oblékly do modrého oblečení? To by  bylo zajímavé. Pomozte mamince poklidit a potom vás čeká volný den.

Vydejte se do přírody za sluncem a vůní. Koukejte se kolem sebe. Možná ve vaší výzdobě chybí  březové proutky, které by se daly získat ze skácené břízy.

Bříza patří stejně jako kočičky, zlatý déšť nebo vrba k oblíbeným velikonočním proutkům. Rádi jimi zdobíme naše domovy, a tak trochu tím zveme jaro, jeho barvy a zemitou vůni i k sobě domů

 

V našich receptech jsme se zastavili u mazance a nádivky pečených na Bílou sobotu.

Na Boží hod je tradicí nechat si posvětit také beránka.

 

 

RECEPT (beránek bez vážení, hrníčkový recept)

suroviny

1/2 hrnku oleje, špetka soli, 2ks vajec, 2 lžíce rumu, 1 hrnek mléka, 1 prášek do pečiva, 1 vanilkový cukr,1 hrnek cukru krupice, 2 a 1/2 hrnku polohrubé mouky, citronová kůra, tuk a mouka na formu

postup

  • vejce rozkvedláme v mléce
  • mouku smícháme s kypřícím práškem, solí, vanilkovým a krupicovým cukrem a citronovou kůrou
  • mléko s vejci nalijeme do sypké směsi
  • přilijeme olej, rum
  • utřeme hladké těsto
  • těsto nalijeme do tukem vymazané a moukou vysypané formy
  • vložíme do trouby předehřáté na 180 °C a pečeme asi 40 – 50 minut. Dobu pečení si každý přizpůsobí podle pečení trouby
  • upečeného beránka vyndáme z trouby a necháme formu vychladnout
  • teprve potom hrnečkového beránka vyklopíme a potřeme čokoládou nebo citronovou polevou či jen pocukrujeme
  • na krk uvážeme beránkovi mašli a do rozříznuté pusy vložíme kousek asparágusu

 

Děti, pomozte maminkám a babičkám s pečením. Ve školce rádi pečeme, teď máte další možnost si pečení procvičit. Zástěrky máte jistě v dosahu a odměřovat na hrníčky s maminkou zvládnete. Tak do toho a dobrou chuť!

Mějte se moc dobře a zítra ve žlutém úterý ve žlutém

Hezké slunné dny všem

s pozdravem paní učitelky